29 marca 2017

Overlapping, czyli obieg za plecy partnera, jako jedna z możliwości gry bez piłki
          W nowoczesnej piłce coraz bardziej liczą się detale. Często to one decydują o końcowym wyniku. Trenerzy szukają nowinek taktycznych, które pozwolą ich drużynom osiągnąć sukces, czy też odnieść zwycięstwo w pojedynczym meczu. Co trzeba zrobić, aby wygrać spotkanie? Odpowiedź jest banalna, strzelić jedną bramkę więcej niż przeciwnik. A żeby strzelać bramki, chcąc nie chcąc, trzeba doskonalić swoje umiejętności gry w ataku.

          Gra w ataku, czyli moment, kiedy zespół posiada piłkę. Jednak podkreśliłbym słowo ZESPÓŁ! Dlaczego? A dlatego, że warto się zastanowić, co z zawodnikami, którzy tej piłki w danym momencie nie posiadają, jak mogą pomóc drużynie? Wg statystyk, średnio zawodnik w meczu ma piłkę w posiadaniu ok. 60 sekund (znalazłem dane na stronach PZPN, że w Ligue1 jest to dokładnie 53,4s), co stanowi ok. 1% czasu całego meczu. Taka statystyka, powinna skłonić do refleksji, jak wykorzystać w dużej mierze czas, kiedy zawodnik nie ma piłki. W jakiś sposób jego działania mogą pomóc drużynie? Jest kilka możliwości gry bez piłki, które są ogólnie znane i które mają zastosowanie w grze m.in. zwolnienie strefy przez zawodnika, wyciągnięcie zawodnika ze strefy, zmiana krzyżowa czy obieg zawodnika za plecy partnera.          Obieg za plecy z ang. overlapping, często mimo swej prostoty bywa bardzo skutecznym środkiem. Zazwyczaj stosowany podczas ataku szybkiego, ale skuteczny również w pozycyjnym. Najczęstsze rozwiązanie do stworzenia przewagi liczebnej w bocznym sektorze, praktycznie każdy boczny obrońca w ciągu meczu wykonuje po kilka czy kilkanaście takich obiegów. Jednak jak tego nauczać? Jak doskonalić grę na obieg za plecy? Poniżej chciałbym przedstawić kilka propozycji środków treningowych, zarówno w formie ścisłej, jak i w grach. Bez przeciwnika, jak również pod presją rywala. Na koniec również propozycja gry pozycyjnej, z akcentem na grę na obieg za plecy partnera dla bocznych obrońców. Ale po kolei…


Rozgrzewka


Dwa ćwiczenia podań, z czego jedno jest modyfikacją drugiego. Już tutaj, na samym początku, warto zwrócić uwagę na TIMING! Jest on bardzo ważny, aby zastosowanie obiegu za plecy partnera było skuteczne. Tutaj kluczowe jest podanie do zawodnika wykonującego obieg, ważny jest moment podania (musi być w tempo), oraz jakość tego zagrania (siła, kierunek).

Podania w dwójkach Podania w trójkachJeśli zawodnicy już wyrobią nawyk, aby ruszyć po podaniu za plecy partnera i te zagrania będą wykonywane dosyć płynnie, kolejnym krokiem w rozgrzewce może być obieg za plecy zakończony strzałem na bramkę. 


Obieg za plecy zakończony strzałemPodwójny obieg za plecy zakończony strzałem
Część główna


W tej części, każde ćwiczenie już powinno być pod presją przeciwnika. Oczywiście pierwsze powtórzenia ćwiczeń czy gier warto zrobić w przewadze liczebnej, aby nieco ułatwić zawodnikom granie i żeby mogli się skupić bardziej na wykonaniu obiegu za plecy.

Gra 2v1 (2v2) ze strzałemGra 3v2 (3v3) ze strzałemW obu przypadkach polecam zacząć od gry w przewadze, a następnie, jeśli efekty będą zadowalające, przejść do gry w równowadze. Tutaj trener musi ocenić poziom umiejętności, jaki prezentują zawodnicy.

UWAGA! W obu powyższych grafikach akcent jest na grę na obieg. Natomiast warto uwzględnić jeszcze fakt, że obrońca odbierze piłkę! Polecam ustawić dwie małe bramki, bądź wyznaczyć strefy, w które obrońca ma zagrać piłkę po jej odbiorze. Unikajmy zatrzymywania się w miejscu i przerywania gry w jej trakcie – dążmy do warunków meczowych.


Gra 3v3 +2N na dwie bramkiZawodnicy grają 3v3 i do wykorzystania mają dwóch zawodników neutralnych (jokerów). Aby akcentować overlapping, w grze obowiązuje zasada, że strzał na bramkę tylko po akcji z obiegiem za plecy partnera. Gra w przewadze 5v3 w ataku powinna stwarzać wiele takich sytuacji, kiedy to zawodnicy ruszają za podaniem i wykonują ruch za plecy kolegi z drużyny. W razie szybkiego opanowania gry przez zawodników, można na placu zostawić tylko jednego zawodnika neutralnego, a nawet dążyć do gry w równowadze.


Gra pozycyjna 3v3 +4 na dwie bramkiGra 3v3 środkowych pomocników. Dodatkowo każdy z zespołów na obwodzie pola gry ma jeszcze czterech zawodników – bocznych pomocników i obrońców. Zawodnicy obwodowi drużyny, która jest przy piłce zajmują strefę bliższą pola gry (w tym sektorze brak presji przeciwnika). Zawodnicy wewnątrz pola gry po określonej liczbie podań np.4 mogą zagrać do jednego ze swoich bocznych pomocników, a Ci zawsze mają obowiązek „zabrać się z piłką” w stronę pola gry – zrobić chwilową przewagę liczebną. Każde podanie do bocznego pomocnika wiąże się z obowiązkowym ruchem (obiegiem za plecy) bocznego obrońcy. Każda bramka po obiegu za plecy jest liczona podwójnie.


Gra 11v11

Doskonaląc pewien element gry, zawsze ostatecznie warto odnieść go do warunków meczowych, czyli do gry 11v11. Na koniec treningu można zrobić dużą grę dowolną z akcentem gry na obieg za plecy partnera. Tutaj warto wprowadzić założenia, którzy zawodnicy (np. boczni obrońcy), i/lub w jakich sektorach boiska (np. boczne strefy) muszą wykonać obowiązkowy ruch np. po podaniu piłki do przodu. Dodatkowo warto nagradzać udane zagrania np. po golu z akcji, który zawierał przynajmniej jeden obieg za plecy, zawodnicy dalej utrzymują się przy piłce bądź takie bramki są punktowane podwójnie.          Na koniec chciałbym zachęcić do obejrzenia dwóch filmów (nie są mojego autorstwa), które pokazują jak można z obiegu korzystać w trakcie meczu. Zawodnicy bardzo często wykorzystują obieg, zwłaszcza w bocznych sektorach, najczęściej decydują się na to boczni obrońcy. Na ich grę również zwracam uwagę w jednym z filmów poniżej. Myślę, że warto poświęcić czas na nauczanie czy też doskonalenie tego elementu w grze w ataku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz