25 kwietnia 2017

Staż w Holandii cz.1 - pasy na przykładzie PSV Eindhoven U-19


          Staże trenerskie są zdecydowanie najciekawszą możliwością poszerzania swojego warsztatu trenerskiego. Oczywiście są tylko alternatywą, czy też uzupełnieniem, dla szkoleń, wszelkiego rodzaju kursów czy też specjalistycznej literatury. Jednak dla mnie możliwość zobaczenia w praktyce, jak wygląda szkolenie w akademii czy prowadzenie zespołu przez konkretnego trenera, jest najlepszą "szkołą". Kilka stażów udało mi się już odbyć i właśnie do jednego z nich chciałbym się odwołać. Pobyt w Holandii, możliwość oglądania treningów w akademiach PSV czy Ajaxu to prawdziwa frajda i bardzo duża dawka wiedzy. Trenerzy tam pracujący są bardzo otwarci i chętnie dzielą się swoją wiedzą. To ile można z ich warsztatu "wyciągnąć" w gruncie rzeczy zależy tylko i wyłącznie od nas. Bo ile byśmy nie zadali pytań, na wszystkie cierpliwie i wyczerpująco odpowiedzą, dlatego polecam szczerze ten kierunek. Ale nie o samych zaletach stażów w tym artykule chciałbym napisać...


Technika to jest coś, co na pewno charakteryzuje szkolenie piłkarzy w Holandii. Ale nie wzięło się to znikąd! To ciężka, sumienna i systematyczna praca podczas treningów pozwala na osiągnięcie pewnego poziomu wyszkolenia technicznego. Technika podań, bo o niej kilka słów chciałbym powiedzieć, jest jednym z elementów, na który trenerzy kładą duży nacisk.

To co można było zauważyć podczas treningów, wielu grup wiekowych, to fakt, że technika podań jest obecna praktycznie w każdej rozgrzewce przed treningiem. Oczywiście występuje w bardzo różnych formach, wiele zależy od celu samego treningu, natomiast nie przesadzę jeśli powiem, że na 15-20 minut rozgrzewki, pasy podań to minimum 5-10 minut. Treningi w dużej mierze opierają się na grach, a podania w części wstępnej mają zawodników maksymalnie do tego przygotować. Tak jak wspominałem forma tych podań bywa różna, ale często można było zauważyć logiczną ciągłość podczas kolejnych ćwiczeń z piłkami. Często zawodnicy zaczynali od schematu podań w formie ścisłej, następnie przechodzi do wariantu, w którym sami już podejmowali decyzję o kierunku grania, a na koniec wykorzystywali to w formach gier. Taki właśnie schemat wykorzystania pasów podań w części wstępnej treningu chciałbym przedstawić na przykładzie drużyny U-19 PSV Eindhoven. 

Pasy podań na przykładzie U-19 PSV 

Krok I - schemat podań w grupie 7-osobowej (forma ścisła)


Nawet jeśli rysunek wydaje się skomplikowany to już na załączonym filmie można zauważyć, że schemat grania jest dość prosty. Zawodnicy mieli za zadanie przegrać piłkę z jednej strony na drugą z wykorzystaniem partnera w środku oraz jednego z zawodników ustawionych wzdłuż pola gry. Główny akcent trenerzy kładli na jakość podań oraz samo ustawienie zawodników względem partnera z piłką. Dodatkowo zawodnicy mieli obowiązek grania z pierwszej piłki.
Zawodnicy doskonalili technikę podań tzw. "short-long pass", czy podanie krótkie, a następnie dłuższe. Dodatkowo, co widać również na filmie, każde podanie było do partnera, którego zawodnik z piłką miał przodem do siebie - tylko takie ustawienie umożliwia granie mocnych pasów na jeden kontakt. Schemat był realizowany w formie ścisłej, czyli zdecydowanie większa uwaga skierowana była na jakość podań oraz ustawianie się względem partnera z piłką.
Krok II - schemat podań w grupie 7-osobowejKontynuacja poprzedniego ćwiczenia, jednak z jedną bardzo istotną modyfikacją. Teraz w schemacie podań zawodnicy dodatkowo muszą się wykazać kreatywnością, szukaniem rozwiązań samemu. Układ zawodników jest taki sam oraz wszystkie zasady, na które trenerzy zwracali uwagę, również pozostają bez zmian. Zawodnicy starają się grać na jeden kontakt, dalej obowiązuje zasada „short-long pass”, czyli po krótkim pasie zawodnicy szukają dłuższego podania, ze zmianą ciężaru gry. Bardzo istotny jest wybór partnera, do którego zawodnik chce skierować podanie. Musi on być ustawiony przodem i, co ważniejsze, musi mieć możliwość zagrania następnego podania z pierwszej piłki. Dzięki temu zawodnicy są zmuszeni do myślenia, przewidywania już 2 podań do przodu. Wzrasta poziom koncentracji oraz zawodnicy doskonalą umiejętności percepcji i antycypacji. Zachęcam do obejrzenia wideo.Krok III - gra na utrzymanie w przewadze liczebnej 6v3


Ostatnim etapem było wprowadzenie przeciwnika. Tutaj zastosowano grę w przewadze 6v3, podczas której zawodnicy szukali możliwości zastosowania rozwiązań, które przetrenowali w poprzednich ćwiczeniach. Na filmie można zaobserwować, jak zawodnicy przy piłce starali się utrzymać ją w posiadaniu trzymając się tych kilku podstawowych zasad, o których pisałem wcześniej tj. grania krótka-długa piłka (zmiana ciężaru gry), ustawienia frontalnego względem zawodnika z piłką, w miarę możliwości gry na jeden kontakt.
          Rozmawiając z wieloma trenerami, podkreślali oni wagę obecności techniki podań w częściach wstępnych do treningu. Tak jak wspominałem, w zależności od celu treningu, ich forma bywa bardzo różna, ale zawsze można było zaobserwować logiczną ciągłość podczas przejścia między kolejnymi ćwiczeniami czy też grami – tak jak to wygląda na przykładzie zespołu U-19 PSV, który powyżej w skrócie przedstawiłem.

Jako ciekawostkę na koniec dodam, że w tym konkretnym treningu uczestniczyło 9 zawodników zespołu U-19, gdyż pozostali piłkarze byli „na kadrach” młodzieżowych. Grupa ta podczas całego treningu była nadzorowana przez 6 trenerów (1 head coach, 4 asystentów w tym m.in. znany przed laty piłkarz Mark van Bommel oraz jeden trener bramkarzy).          W kolejnych częściach relacji ze stażu z Holandii, przedstawię jeszcze inne aspekty treningowe, które miałem okazję zaobserwować m.in. treningi żeńskich grup młodzieżowych, czy treningi grup najmłodszych. Zapraszam wkrótce.


1 komentarz: