12 kwietnia 2017

#TaktycznieRzeczBiorąc #1

Budowanie ataku od bramki - wprowadzenie piłki przez bramkarza

Pozytywny Coaching startuje z nowym cyklem „Taktycznie Rzecz Biorąc”, w którym regularnie poruszone będą różnego rodzaju sytuacje taktyczne, z którymi mamy do czynienia podczas gry. Czasami będą to sytuacje bardziej złożone, czasami pojedyncze (pozycyjne) możliwości grania, generalnie cytując klasyka „to są te detale!” na temat, których podzielę się swoją opinią czy punktem widzenia danej sytuacji. Często wpisy będą prowokacją do dyskusji, bo jak wiadomo, na każdą sytuację boiskową można spojrzeć na wiele sposobów, można mieć wiele pomysłów na jej rozwiązanie. 

Na pierwszy ogień chciałbym przedstawić temat wprowadzenia piłki od bramkarza, podczas budowania ataku. Dla mnie BUDOWANIE oznacza, że robimy to w sposób uporządkowany i zaplanowany (wytrenowany) wcześniej, a wpływ „przypadkowości” jest ograniczony do totalnego minimum. Po drugie, trzeba pamiętać, że wprowadzenie piłki o bramki to jeden ze stałych fragmentów gry w ataku. Często jest on traktowany przez trenerów „marginalnie” lub zupełnie pomijany podczas treningów. A tak naprawdę fakt, że jest to SFG i mamy grę statyczną, można ten element odpowiednio przygotować (zaplanować), czyli przypisać zawodnikom odpowiednie role m.in. nakreślić ruch (np. dwójkowa wymiana pozycji) w celu oszukania przeciwnika. Ustawienie wyjściowe

Rys. Ustawienie wyjściowe podczas wprowadzenia piłki przez bramkarza w ustawieniu 1-4-3-3

Ustawienie zawodników jest bardzo szerokie, środkowi obrońcy (4,5) po obu stronach pola karnego boczni obrońcy (2,3) zdecydowanie wyżej, w linii z pomocnikami, przy samych liniach. Środkowi pomocnicy (6,8,10) ustawieni w trójkącie, w odpowiednich odległościach od siebie (nie mogą być ustawieni zbyt blisko). Napastnicy (7,9,11) ustawieni zdecydowanie najwyżej.

CEL: wprowadzenie piłki przez bramkarza (najlepiej dołem), dające realną szansę na utrzymanie piłki i dalsze budowanie ataku


      1) Przez środkowego obrońcę (4,5)

Wprowadzenie piłki podaniem do jednego ze środkowych obrońców. Jest to najprostszy sposób na wznowienie gry. Do wyboru są dwaj środkowi obrońcy. Zdecydowanie łatwiej i pewniej jest zagrać do zawodnika, który jest ustawiony bliżej piłki tak, aby piłka podczas podania nie mijała światła bramki. Natomiast, jeśli przeciwnik nie wykazuje zainteresowania pressingiem wysokim, obaj środkowi obrońcy mają dużo miejsca.2) Przez defensywnego pomocnika (6)

Jest to dosyć popularne rozwiązanie, kiedy (6) schodzi między środkowych obrońców. Jednak w przypadku braku pressingu ze strony przeciwnika, wydaje mi się za zabieg zbyteczny. Przede wszystkim tracimy jednego zawodnika w linii pomocy. Czasami stosuje się takie zejście, kiedy obaj obrońcy nie wyprowadzają najlepiej piłki. Co natomiast w sytuacji, kiedy zespół przeciwny gra wysokim pressingiem? Jeśli (6) wykona odpowiedni ruch (dynamiczny, w tempo) w wolną strefę przed polem karnym i co najważniejsze zgubi krycie przeciwnika, wtedy bramkarz powinien wprowadzać piłkę właśnie przez defensywnego pomocnika


Co w sytuacji, kiedy po wykonaniu takiego ruchu nie udało się zgubić krycia, bądź przeciwnik był na tyle blisko zawodnika, że bramkarz nie zdecydował się na zagranie…..?

3) Przez środkowych pomocników (8,10) po dwójkowej wymianie miejsc (zwolnieniu strefy)

Jeśli (6) już zszedł w okolice pola karnego, do wykorzystania mamy jeszcze dwóch pozostałych środkowych pomocników. Co oni w następstwie braku grania przez defensywnego pomocnika, mogą zrobić, aby ułatwić wprowadzenie piłki bramkarzowi? Najprostszą metodą jest dwójkowa wymiana stref między (8) i (10). Docelowo (wg rysunku) jest to zwolnienie strefy przez (8), wyciągnięcie przeciwnika z tej strefy, aby partner (10) miał wolną przestrzeń. Przy odpowiednim ruchu, bramkarz śmiało może wprowadzić piłkę podaniem w wolną strefę do (10).4) Przez środkowych pomocników (6,8,10) po rotacyjnej wymianie miejsc

Kolejnym sposobem na wprowadzenie piłki jest rotacyjny ruch wszystkich środkowych pomocników o jedno miejsce. Jest to jedna ze skuteczniejszych metod na zgubienie krycia w środkowej części boiska. W skrócie polega na tym, że w odpowiednim momencie każdy ze środkowych pomocników zwalnia swoją strefę i szuka wolnej przestrzeni w strefach, zajmowanych jeszcze przed chwilą, przez jednego ze swoich partnerów. Najłatwiejsze jest zagranie piłki do zawodnika (10), który szuka wolnej przestrzeni w strefie zwolnionej przez (8). Jest również możliwość zagrania w drugie tempo, linię wyżej do zawodnika (6). Tutaj bardzo istotne jest ustawienie pomocników, którzy muszą unikać ustawienia w linii względem piłki.5) Przez bocznego obrońcę (2,3)

Kolejną opcją dla bramkarza są boczni obrońcy, a dokładniej jeden z nich, który jest ustawiony bliżej piłki. Tak jak w przypadku środkowych obrońców, jest zbyt duże ryzyko na grę z obrońcą, który jest ustawiony dalej, piłka mija światło bramki. Jak wprowadzić piłkę bokiem? Najłatwiejszą metodą jest zwolnienie strefy przez środkowego obrońcę (na rys. zawodnik (5)) i wykorzystanie tej przestrzeni przez bocznego obrońcę (2). Wszystkie te sposoby wprowadzenia piłki charakteryzuje możliwość podania piłki dołem. Takie granie raczej uniemożliwia, ale nie wyklucza, możliwości wprowadzenia piłki przez jednego z napastników. Odległość między bramkarzem, a zawodnikami z pierwszej formacji jest zbyt duża i piłka musiałaby minąć zbyt dużą liczbę zawodników, aby zagranie takie było bezpieczne i z dużymi szansami powodzenia.


          Oczywiście istnieje możliwość wprowadzenia piłki długim podaniem. Takie zagranie również wymaga odpowiedniego ustawienia zawodników (innego niż nasze wyjściowe) jak również precyzyjnego zagrania bramkarza w daną strefę bądź w kierunku konkretnego zawodnika. Jednak szansa na utrzymanie piłki w posiadaniu zdecydowanie maleje. Takie granie wyklucza również możliwość budowania ataku od tyłu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz