3 lipca 2017

#TaktycznieRzeczBiorąc #3

Doskok po stracie piłki w środkowym sektorze boiska


          Na temat faz gry, jakie wyróżniamy w piłce nożnej, powstało już wiele publikacji czy artykułów. Spotkałem się z definicją wyróżnienia tylko dwóch tzn. ataku i obrony, pozostałe fazy np. stałe fragmenty czy też fazy przejściowe nazwano momentami gry. Ja bym się trzymał terminologii zgodnej z Narodowym Modelem Gry, czyli fazy przejściowe umieścił na równi z atakiem i obroną. Nie należy lekceważyć tych faz, mimo ich dosyć krótkiego czasu trwania, bo mogą mieć bardzo duży wpływ na dalszy układ sił na boisku, zarówno w fazie atakowania i bronienia. Poniższy tekst będzie dotyczył TRANSFERU NEGATYWNEGO czyli przejścia z ataku do obrony.


          To jak zachowuje się zespół po stracie piłki definiuje Model Gry danej drużyny. Tak naprawdę mamy dwie podstawowe możliwości (oczywiście oprócz braku reakcji), a mianowicie odbudowanie pozycji obronnej przez zespół bądź doskok i próba jej jak najszybszego odbioru. Są to zadania zespołowe. Do tego dochodzą zadania indywidualne bądź grupowe, które umożliwiają skuteczność powyższych zadań. Wśród nich można wyróżnić m.in. doskok do zawodnika z piłką, odcięcie linii podań, zamknięcie strefy pressingu czy opóźnianie gry rywala. Wszystkie tego typu zespołowe zadania trzeba nauczać czy też doskonalić od ogółu do szczegóły, tylko wtedy szansa skutecznego działania będzie bardzo duża.

          Wg mnie drużyna obowiązkowo powinna od razu po stracie dążyć do odbioru piłki. Przede wszystkim dlatego, że zespół przeciwny nie jest jeszcze dobrze zorganizowany i przygotowany do gry w ataku, co zwiększa szanse na skuteczne działanie. Reakcja musi być natychmiastowa, a sam czas działania ograniczony do kilku sekund (około 5-6). Najczęściej po takim czasie zespół, który odebrał piłkę, poradził sobie z pressingiem i utrzymał ją w posiadaniu. Dodatkowo zwróciłbym uwagę na sektor boiska tzn. gdzie ewentualny doskok po stracie ma największe szanse powodzenia. Wg mnie w sektorze środkowym, gdzie zagęszczenie zawodników jest zdecydowanie największe, jest spora liczba graczy, która jest w stanie skutecznie taki szybki odbiór po stracie piłki wykonać. Oczywiście wiążę się to również w większą liczbą zawodników drużyny przeciwnej, jednak utrzymanie piłki, nawet w przewadze liczebnej, na małej przestrzeni jest zdecydowanie trudniejsze, niż w sektorach gdzie tego miejsca jest zdecydowanie więcej.

Strata piłki w środkowym sektorze boiska


          Dodatkowo strata w strefie środkowej może być bardzo bolesna w skutkach. Zespół przeciwny przy dobrej organizacji gry po odbiorze jest w stanie bardzo szybko zdobyć SBZ (strefę bezpośredniego zagrożenia). Stąd reakcja po stracie piłki, próba jej odbioru, a przynajmniej opóźnienia ataku jest konieczna! Jako przykład przedstawiam jedną z bramek z naszej Ekstraklasy (materiał pojawił się w przeszłości na fp), który w dość dosadny sposób pokazuje, jaki wpływ na kontynuację akcji przeciwnika, może mieć brak odpowiedniej reakcji po stracie piłki.

          Bramka 0-1 ( 7' Badia)

Gry doskonalące zachowanie zawodników po stracie piłki w środkowym sektorze boiska

Oczywiście tego typu zachowania podczas gry, jak wszystkich innych, można nauczyć swoich zawodników. Jeśli trener chce, aby jego drużyna reagowała w ten sposób podczas transferu negatywnego, jeśli takie założenia zawiera jego Model Gry, to środki treningowe doskonalące te umiejętności muszą się obowiązkowo znaleźć podczas treningów. Jeśli nie wytrenujemy czegoś na treningu, nie ma szans, że będzie to widoczne podczas meczów.

 "Graj tak jak trenujesz, trenuj tak jak chcesz grać"


Gra pozycyjna 5v5 +2N


W wyznaczonym polu, gra na utrzymanie piłki. Gra 5v5, z tym że obrońca oraz napastnik drużyny przy piłce ustawieni na liniach końcowych. Dodatkowo zespół przy piłce może grać z zawodnikami NEUTRALNYMI, ustawionymi wzdłuż linii bocznych. 
Za każde 6-8 podań zespół przy piłce zdobywa 1 punkt. Jeżeli zespół straci piłkę, musi jak najszybciej doskoczyć w kierunku zawodnika z piłką i próbować ją odzyskać. Zespół, który odebrał piłkę, jeśli po jej odbiorze utrzyma ją w posiadaniu (6 podań) zdobywa 2 punkty, potem każde kolejne 6-8 podań to 1 punkt. Dodatkowo punktowane jest zagranie do zawodnika neutralnego bezpośrednio po odbiorze - również 2 punkty.
Zasada ta zmusza zespół podczas przejścia z ataku do obrony, do odcięcia w pierwszej kolejności zawodników w bocznych sektorach.
Oczywiście po stracie piłki napastnik i obrońca wbiegają do pola gry w celu jej odbioru, natomiast ich odpowiednicy w drużynie przeciwnej zajmują miejsca na liniach końcowych, a gra jest kontynuowana analogicznie dalej.


Gra pozycyjna 8v5


Kolejna propozycja gry pozycyjnej. Ośmiu zawodników (cały zespół bez bocznych pomocników) w wyznaczonym polu gry gra na utrzymanie przeciwko piątce obrońców. Zespół czerwony ustawiony wg rysunku tzn. wewnątrz pola gry trzech środkowych pomocników, pozostali gracze natomiast na obwodzie pola gry wg swoich pozycji. Zadaniem czerwonych jest utrzymanie piłki w posiadaniu - można punktować określoną liczbę podań. Natomiast po stracie piłki wszyscy zawodnicy (również obwodowi) wykonują szybki doskok w stronę zawodnika z piłką w celu jej jak najszybszego odzyskania. Po odbiorze piłki, zawodnicy szybko odbudowują swoje ustawienie w ataku.
Zespół broniący również może punktować np. 4 podania po odbiorze piłki to również 1 punkt.


Gra pozycyjna 7v5 z otwartymi bramkami


Ostatnia propozycja gry to poniekąd połączenie dwóch poprzednich. W wyznaczonym polu, gra w przewadze 7v5. Zespół czerwony przy piłce, ma za zadanie utrzymać ją w posiadaniu - znowu możemy punktować określoną liczbę podań np. 8 kolejnych to 1 punkt. Natomiast po stracie piłki czerwoni muszą jak najszybciej doskoczyć w kierunku przeciwnika, aby odzyskać jak najszybciej piłkę. Dodatkową trudnością dla zespołu podczas transferu negatywnego jest 5 otwartych bramek. Po stracie piłki oprócz jej odbioru zadaniem czerwonych jest uniemożliwienie zagrania przez jedną z ustawionych poza polem gry bramek. Każde takie zagranie białych przez bramkę to również 1 punkt. Dodatkowo można wprowadzić punktację za utrzymanie piłki przez białych po odbiorze, określając liczbę podań bądź ograniczając czas czerwonym na odbiór - np. brak odbioru piłki przez czerwonych przez 6 sekund po jej stracie - 1 punkt dla białych.1 komentarz:

  1. To prawda, że do odbioru piłki należy przystąpić zaraz po stracie (patrz: zasady gry). Robią to zawodnicy będący najbliżej piłki (sytuacja: piłka), a pozostali zajmują pozycje obronne.

    OdpowiedzUsuń