31 sierpnia 2017

Działania indywidualne w obronie - gra 1v1
        Piłka nożna to gra zespołowa, jednak bardzo często o wyniku decydują indywidualności. Trudno się z tym nie zgodzić. Mówiąc o skutecznej grze 1v1, większość ma na myśli grę w ataku. Skuteczny drybling, szybki zwód, to jedne z pierwszych skojarzeń. Jednak podczas pojedynku 1v1, każdy z zawodników ma zupełnie odwrotne zadania. Tylko czy poświęcamy tyle samo uwagi w treningu na nauczanie i doskonalenie zachowań w obu przypadkach? Czy gra w obronie, skuteczność działań w pojedynkę nie powinna być równie istotna jak w ofensywie? Moim zdaniem zdecydowanie tak! Bo tylko odpowiednio skuteczna gra indywidualna w obronie daje szansę na skuteczną grę obronną całej drużyny.       Działania indywidualne w obronie są to wszelkiego rodzaju działania destrukcyjne, pojedynczego zawodnika przeciwko jednemu lub kilku zawodnikom. Zdecydowanie najczęściej jednak trzeba brać pod uwagę grę 1v1, bo tylko wtedy możemy mówić realnie o skuteczności gry. Sama skuteczność z kolei zależy od wielu czynników m.in. od posiadanych umiejętności, antycypacji ściśle związanej z doświadczeniem boiskowym, czy też cech motorycznych takich jak szybkość, czas reakcji czy siła. Trzeba też pamiętać, że zawodnik broniący w pierwszej kolejności powinien odebrać piłkę! I taki też zawsze powinien być cel. Jednak jeśli jest to niemożliwe, jego kolejnym celem powinno być przerwanie akcji przeciwnika (wybicie piłki), a w dalszej kolejności opóźnianie gry rywala. Dodatkowo uważam, choć pewnie dla wielu będzie to kontrowersyjne, że powinniśmy uświadamiać zawodników, że można również zagrać "faul" w przypadku niepowodzenia gry 1v1. I tutaj podkreślam słowo UŚWIADAMIAĆ, a nie nauczać. Oczywiście kwestia ta z pewnością nie dotyczy najmłodszych adeptów futbolu.


Wracając jednak do skuteczności gry 1v1 w obronie, o czym powinniśmy pamiętać i na co zwracać uwagę swoim zawodnikom? Jakie są najważniejsze elementy podczas bronienia indywidualnego?DYSTANS

Bardzo ważna jest odległość między zawodnikiem broniącym, a jego przeciwnikiem. Pierwsza rzecz, którą powinien zawodnik broniący wykonać to jak najszybciej zbliżyć się do rywala, skrócić maksymalnie dystans. Rywal musi być w zasięgu, tak aby nie miał możliwości i swobody działania ze swoimi partnerami, a sam pojedynek mógł się ograniczyć do gry 1v1.


POZYCJA

Prawdopodobnie jeden z ważniejszych elementów w bronieniu indywidualnym. Odpowiednia pozycja względem przeciwnika. Zawodnik broniący musi obniżyć ciężar ciała, na ugiętych kolanach, tułów lekko pochylony, w pozycji wykroczno-rozkrocznej, "zapraszając" przeciwnika w konkretnym kierunku. Co to znaczy? Jeśli chcemy, aby przeciwnik zszedł do linii bocznej, noga dalsza od linii musi być tą wykroczną, skierowaną do przodu. Zawodnik musi się tak ustawić, aby całkowicie uniemożliwić (odciąć drogę) zejście z piłką w drugim kierunku, w tym wypadku do środka boiska. Oczywiście wybór kierunku, w którym chcemy aby zawodnik zszedł z piłką, często zależy już od taktyki zespołu. Spychanie w boczne sektory boiska jest bezpieczniejsze, oddala od strefy bezpośredniego zagrożenia. Spychanie do środka boiska, daje jednak większy komfort w razie przegranego pojedynku. Strefa ta jest bardziej zagęszczona i większe prawdopodobieństwo, że partnerzy odpowiednio zaasekurują czy dadzą wsparcie poprzez np. podwojenie. Istnieje również możliwość spychania przeciwnika, bez względu na sektor boiska, na jego słabszą nogę.


CIERPLIWOŚĆ

Bardzo ważne jest, aby zawodnicy nie atakowali od razu przeciwnika czyli to słynne powiedzenie NIE NA RAZ. Oczywiście w przypadku kiedy mają całkowitą pewność odbioru piłki (złe przyjęcie przeciwnika, utrata kontroli nad piłką) jest to uzasadnione, jednak trzeba zwracać uwagę, aby z samym atakiem się nie spieszyć, wyczekać na odpowiedni moment. Cierpliwość jest bardzo ważna zwłaszcza w okolicach własnej bramki, a szczególnie w polu karnym. Tam zdecydowanie częściej, bardziej się opłaca być blisko przeciwnika i ograniczać jego możliwości gry niż bezpośrednio atakować ryzykując grę faulem.


PIŁKA

Zawodnik broniący musi być świadomy, że jego celem jest piłka, a nie sam przeciwnik. To na niej powinien maksymalnie skoncentrować swoją uwagę, mimo że rywal będzie robił wszystko co w jego mocy, aby "wyprowadzić go w pole".
Przykładowe środki treningowe, nauczające oraz doskonalące zachowanie podczas gry 1v1 w obronie


Zapewne większość trenerów, ma swoje ulubione środki treningowe czy też małe gry, za pomocą których doskonalą grę 1v1. I z pewnością będą one dobre i wpłyną korzystnie na rozwój podopiecznych. Trzeba tylko zwrócić większą uwagę na zawodnika broniącego, na jego skuteczność w grze oraz poprawne zachowanie, o którym kilka słów już wspominałem.

Moje 3 propozycje będą dotyczyły również gry 1v1, jednak stwarzam w nich warunki do realizacji poprawnej gry w obronie. Co to znaczy? Zawodnicy będą musieli skracać szybko dystans do przeciwnika, spychać w konkretne sektory gry dzięki odpowiedniej pozycji, bronić cierpliwie dostępu do określonej strefy, aby ostatecznie zaatakować piłkę. W propozycjach tych skupiam się wyłącznie na grze 1v1 w obronie, pomijam zachowanie zawodników po odbiorze piłki. Ale oczywiście można to również uwzględnić i dołożyć zawodnikom zadanie po odbiorze piłki np. zagranie jej w określony sektor, ustawić dodatkową bramkę lub nakazać jej utrzymanie w posiadaniu przez określony czas np. 5 sekund.
Gra 1v1 na dwie małe bramki


W tej grze zawodnik broniący podejmuje decyzję, w kierunku której bramki chce zepchnąć przeciwnika, a następnie stara się wyczekać na odpowiedni moment, aby czysto odebrać piłkę i uniemożliwić zawodnikowi atakującemu przeprowadzenie piłki przez jedną z otwartych bramek. Warto zwrócić uwagę, czy obrońca spychając przeciwnika w konkretny sektor np. w lewą stronę, ustawia się na tyle poprawnie, że napastnik nie ma możliwości zejścia z piłką w stronę prawą. Ćwiczenie to nauczy przede wszystkim dobrego ustawiania się względem przeciwnika oraz sektora, do którego chcemy rywala "zaprosić".Gra 1v1 ze strefą końcową


Gra bardzo podobna do poprzedniej, jednak jeszcze bardziej wymagająca dla zawodnika broniącego. Tym razem mamy dwie bramki otwarte na bokach pola gry (żółtą i czerwoną) oraz wyznaczoną strefę końcową. Podczas rozpoczęcia pojedynku to Trener krzyczy kolor bramki, na którą może atakować napastnik. Jest to informacja dla zawodnika broniącego, który sektor powinien swoim ustawieniem zamknąć. Zgodnie z rysunkiem, trener wybiera czerwony, czyli obrońca spycha przeciwnika w stronę żółtej bramki, a przestrzeń z czerwoną bramką zostawia za plecami zamkniętą dla rywala. Dodatkowo obrońca musi uniemożliwić wejście napastnika z piłką w sektor końcowy. W tej grze obrońca nauczy się zamykać określony sektor i ustawiać się adekwatnie do bieżącej sytuacji (sygnał od trenera = podpowiedź od partnera podczas gry). Ograniczy również zdobywanie pola gry przez przeciwnika.Pojedynek 1v1 ze strzałem na bramkę


Ostatnia propozycja to pojedynek z możliwością zdobycia bramki przez napastnika. Już nie tylko zdobycie pola gry jest celem, a zakończenie pojedynku golem. Obrońca rozpoczyna grę dłuższym podaniem (górą) w wyznaczony sektor. Po zagraniu jak najszybciej rusza w stronę zawodnika z piłką, a następnie dochodzi do pojedynku 1v1. Tutaj znowu zawodnik broniący sam wybiera kierunek, w którym chce zepchnąć przeciwnika. Dużo zależy od przyjęcia atakującego, jego kierunku biegu z piłką. Obrońca w centralnej części boiska również może się sugerować wyborem lepszej nogi przeciwnika (zazwyczaj ta, którą prowadzi piłkę lub ją przyjmuje), a następnie spychać przeciwnika na jego słabszą nogę, wymuszając ewentualną próbę strzału "gorszą" nogą. Ważny jest również sam początek gry tzn. bardzo szybkie skrócenie dystansu do przeciwnika z piłką, szybki doskok obrońcy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz