9 sierpnia 2017

#GranaŚroda #WednesdayGame #4
        W dzisiejszej odsłonie cyklu #GranaŚroda propozycja gry na utrzymanie, w której dużą rolę odgrywają fazy przejściowe. Jest do doskonała gra, nauczająca zmiany ustawienia zespołu w zależności czy posiada piłkę, czy próbuje ją odebrać. Propozycja tej gry pochodzi z najnowszego eBooka GRY POZYCYJNE, który ukazał się całkiem niedawno na łamach strony. Kto jeszcze nie zdążył się zapoznać z eBookiem to odsyłam do artykułu (link TUTAJ).Gra pozycyjna 6v6 +3N


Główny cel gry:

Zachowanie odpowiedniego kształtu w ataku/obronie. Reakcja po stracie/odbiorze piłki.


Opis:

Dwa zespoły 6-osobowe (środkowy obrońca, boczni obrońcy, skrzydłowi, napastnik) rywalizują w grze na utrzymanie. Dodatkowo zespół przy piłce (niebiescy), ma możliwość gry z trzema środkowymi pomocnikami (czerwoni)  - gra w przewadze 9v6. Po stracie/odbiorze piłki następuje zmiana ról (niebiescy - transfer negatywny, biali - transfer pozytywny), a gra jest automatycznie kontynuowana.


Zasady:

- zawodnicy neutralni - 1-2 kontakty
- pozostali zawodnicy 2-3 kontakty


Punkty szkoleniowe:

- zachowanie odpowiedniego kształtu w ataku (szeroko, duże odległości) oraz w obronie ("kompakt", blisko siebie)
- szybki doskok do przeciwnika po stracie piłki - zamknięcie przestrzeni
- utrzymanie piłki po odbiorze i szybka odbudowa pozycji "w ataku"
- utrzymanie piłki poprzez: szybką grę, minimalną liczbę kontaktów, zmianę ciężaru gry, ruch bez piłki


FILM 6v6 +3N - BORUSSIA DORTMUND**************************************************************


        In today's episode #WednesdayGame proposition of transition possession game. It's excelent game to improve changing the position and keep the team shape in attack and defence. This is game from the newest eBook POSITIONAL GAME, which in the nearest future will be translated also for English. I invite for this interesting material soon.


Transition 6v6 +3N  - BorussiaMain objective of game:

Keep the team shape in attack/defence. Reaction after loosing/winning possesion ball


Description:

Two teams 6-players (central defender, fullbacks, wingers, striker) play in possession game. Besides, team in possession (blue) could also play with 3 neutral players - midfielders (reds) - play in numerical advantage 9v6. After loosing/winning ball, teams change their position (blue - defensive transition, white - attacking transition).


Rules:

- neutral players - 1-2 touches
- rest of players 2-3 touches


Coaching Points:

- keep the right team shape in attack (wide, more space) and defence (compact, players close in group)
- quick reaction after loosing the possession (close the space)
- keep the possession after winning the ball and quick rebuild attacking position
-keep the possession by: quick game, 1-2 touches, switching play (change of direction), movement


MOVIE 6v6 +3N  - BORUSSIA DORTMUND
6 komentarzy:

 1. (czerwoni - transfer negatywny, biali - transfer pozytywny)....chyba niebiescy - transfer negatywny. czerwoni cały czas z drużyną posiadającą piłkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie tak :) "literówka" w pośpiechu. Dzięki za uwagę.
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. A tak w ogóle, super stronka i ćwiczenia. Brakuje mi tylko rozmiarów pól gry w danym ćwiczeniu, choć wiadomo, że to może być różnie w zależności od poziomu zawodników. Pozdrawiam również!

   Usuń
  3. Dzięki za pozytywną opinię :) co do rozmiarów boisk specjalnie ten aspekt pomijam, ponieważ raz, tak jak zauważyłeś, zależne jest to od poziomu zaawansowania samych zawodników jak i ich wieku, a dwa kwestia kształtowania zdolności motorycznych, a tu manipulacja rozmiarem boisk czasami jest kluczowa :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. W treningu pozycyjnym rozmiar boiska jest bardzo ważny. Pozycja to miejsce na boisku. Od poruszania się po boisku zaczynamy nauczanie taktyki. Strefy, pasy, trójkąty, romby (diamenty) to wszystko od U12.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie można mylić treningu pozycyjnego z grami pozycyjnymi, bo to różnica. Poza tym, gra w której głównym celem jest utrzymanie posiadania piłki (jak ta propozycja), to jednak będę się upierał, że rozmiar boiska powinien być dopasowany do umiejętności zawodników. Im większe umiejętności techniczne, tym boisko proporcjonalnie mniejsze. Dodatkowo wg mnie w jednej grupie (stały poziom umiejętności) można stosować te same gry na różnych rozmiarach boiska tzn. jeśli chcemy akcentować szybką grę, minimalną liczbę kontaktów to zmniejszamy wymiary. Jeśli chcemy popracować np. nad zachowaniem kształtu zespołu w ataku pozycyjnym, dłużej utrzymywać się przy piłce to boisko musi automatycznie być większe. Manipulacja rozmiarami boisk daje wiele możliwości nawet w obrębie jednej gry - wszystko w zależności od celu jaki chcemy w grze osiągnąć. Dlatego nie ograniczałbym nigdy jednej gry do konretnego wymiaru boiska :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń