8 sierpnia 2017

SFG w ataku - cz. 1 WRZUT Z AUTU          Nie od dziś wiadomo, że stałe fragmenty gry mogą być bardzo skutecznym środkiem, jeśli chodzi o grę w ataku. Jednak mimo tego, wielu trenerów traktuje je "po macoszemu" tzn. coś zobaczą podczas meczu albo podejrzą "sprytny" rzut wolny na portalach internetowych i potem szybko kopiują pomysł do swojego zespołu. Skoro im się udało, to czemu nie moim podopiecznym...? Jednak stałe fragmenty gry, to dosyć mocno rozbudowany obszar, w który trzeba się odpowiednio zagłębić, aby krok po kroku stworzyć SFG na swoje potrzeby, wykorzystując zalety poszczególnych zawodników, a następnie odpowiednio wdrożyć go do gry.    Jednym z największych specjalistów na świecie od SFG, jest przesympatyczny Włoch Gianni Vio. Osobom bardziej zainteresowanym, nie trzeba tego Pana bliżej przedstawiać. W największym skrócie, Gianni to pracownik banku, który w wolnych chwilach rozpisywał SFG na różne sposoby, a swoje pomysły publikował w internecie. Pomysły te dotarły do Waltera Zengi, który zaprosił bankiera na treningi. Później jego kariera nabrała zawrotnego tempa, pracował m.in. w Milanie, zawsze odpowiadając za organizację drużyny podczas SFG. Jak istotną rolę pełnił niech świadczą poniższe słowa Waltera Zengi, który odpowiadając na pytanie dziennikarza o wzmocnienia składu, prowadzonej przez niego wtedy Catanii, powiedział:


"Nie potrzebujemy kolejnego snajpera. Mamy Gianniego Vio. Posiadanie go w sztabie to jak wystawianie napastnika, który co sezon strzela 15-20 bramek. A nawet lepiej, bo napastnik ten nigdy nie złapie kontuzji, nigdy nie wyleci za kartki. Zawsze będzie miał też kilka sytuacji w meczu, nawet przeciwko najlepszym."

Sam Vio twierdził, że dobrze dobrane strategie podczas SFG to ok. 40-50% więcej szans na zdobycie gola, a w książce którą napisał wysnuł teorię, że "martwa gra" (czyt. stałe fragmenty gry) to napastnik, który w sezonie strzela 15 bramek, co było potwierdzeniem słów Waltera Zengi.

Trzymając się statystyk, poniżej przedstawiam zestawienie zdobytych bramek po SFG w sezonie 2016/2017 w 4 ligach europejskich.

5 najskuteczniejszych drużyn w SFG w Premier League oraz Bundeslidze


5 najskuteczniejszych drużyn w SFG w La Liga oraz Serie A


        Przeglądając powyższe zestawienia, bardzo ciekawy jest fakt, że Malaga zdobyła 2 bramki po wrzucie z autu, a właśnie tego stałego fragmentu gry będzie dotyczyła dalsza część artykułu. Dla porównania, tylko bramkę więcej strzelili w przeciągu całego sezonu z rzutów karnych. Do tych i pozostałych statystyk jeszcze wrócimy podczas kolejnych odsłon serii o SFG.
      Generalnie wg mnie, SFG mają dużą analogię ze zwodem piłkarskim. Cechą charakterystyczną dla zwodu jest fakt, że można wyróżnić w nim dwie fazy - ruch pozorny i rzeczywisty. Czyli najpierw robimy ruch, w który chcemy żeby  przeciwnik uwierzył, a następnie realizujemy to co chcemy wykonać. Bardzo podobnie jest ze SFG w ataku, chcąc oszukać przeciwnika, najpierw trzeba wykonać czynności, które wprowadzają dezorientację w szeregach przeciwnika, a następnie realizuje się wytrenowany schemat. Nie inaczej jest z wrzutem z autu...Wrzut z autu

        Wrzut z autu jest jednym z ośmiu rodzajów SFG, jakie wyróżniamy w grze w ataku. Obok rzutów wolnych (pośrednie i bezpośrednie) czy rzutów rożnych, daje również możliwość uzyskania korzyści w postacie sytuacji bramkowej, zwłaszcza jeśli mamy w drużynie zawodnika, który potrafi długim wrzutem z autu, uczynić go niemal kolejnym rzutem rożnym. Jednak zakładając, że takim zawodnikiem nie dysponujemy, to jaka jest rola wrzutu z autu? Co chcemy osiągnąć wykonując kolejne auty?

Celem numer jeden, niewątpliwie jest wprowadzenie piłki i utrzymanie jej w posiadaniu. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, że wrzutem z autu możemy zdobyć pole gry, utrzymać, bądź zagrać piłkę w stronę własnej bramki. Wiele zależy od strefy boiska, w której wykonujemy aut oraz od aktywności w obronie przeciwnika.

Skupmy się jednak na wrzucie z autu, którego celem jest zdobycie pola i w miarę możliwości stworzenie sytuacji bramkowej.

Działania, jakie możemy podjąć w tym celu, mogą być indywidualne lub grupowe (dwójkowe, trójkowe itd.). Jeśli chodzi o działania indywidualne, to mogą to być bieg w drugie tempo czy zmiana kierunku biegu. Jeśli chodzi o współpracę zawodników to np. dwójkowa wymiana czy zwolnienie strefy dla partnera.


Przykładowe środki treningowe doskonalące wrzut z autu.

Poniżej przedstawiam najprostszą formę w jakiej można doskonalić zachowania podczas wrzutu z autu, ruch zawodników oraz sam wrzut zawodnika z piłką. W kwadracie 25x25 metrów na bokach ustawieni zawodnicy, którzy są wyznaczeni w zespole do wykonywania autów, najczęściej są to boczni obrońcy. Wewnątrz wyznaczonego pola znajduje się...

...jeden zawodnik atakujący oraz jeden obrońca


Zadaniem zawodnika atakującego jest odpowiedni ruch np. ze zmianą kierunku biegu, aby otrzymać piłkę od partnera na obwodzie, a następnie po przyjęciu (lub bez) odegrać ją do innego zawodnika obwodowego. Ważna jest również komunikacja między zawodnikami!


Bardzo analogicznie możemy przeprowadzić ćwiczenie dla dwóch zawodników oraz zmusić ich do współpracy poprzez dwójkowe wymiany miejsc bądź zwolnienie strefy przez jednego i wykorzystanie tej przestrzeni przez drugiego partnera. Tutaj preferowaną formę rozegrania może narzucić trener. Oczywiście po wrzucie piłki, należy ją utrzymać w posiadaniu dzięki zagraniu z partnerem w środku bądź jednym z obwodowych.Zdecydowanie trudniejszą formą jest współpraca trzech i więcej zawodników, jednak również jest ona możliwa do zrealizowania, co poniżej przedstawię na przykładowych schematach rozegrania wrzutu z autu.


Bez względu na fakt ilu zawodników jest zaangażowanych w rozegranie wrzutu z autu, podstawową zasadą obowiązującą podczas wykonania, jest jego DYNAMIKA oraz odpowiedni TIMING. Bardzo istotna jest również, wspomniana wcześniej, KOMUNIKACJA.


Przykładowe schematy rozegrania wrzutu z autu

Dwójkowe współpraca - bieg w drugie tempo


Dwójkowa wymiana miejsc


Dwójkowa współpraca z zawodnikiem wrzucającym


Trójkowa współpraca ze zwolnieniem strefy dla partnera


        Dobierając odpowiednie schematy rozegrania, zawsze musimy pamiętać, jaki cel chcemy osiągnąć oraz jakie atuty swojej drużyny czy poszczególnych zawodników pragniemy wykorzystać. Jedyną rzeczą, która nas ogranicza w kontekście SFG jest nasza KREATYWNOŚĆ. W tym przypadku punktem wyjściowym zawsze jest pomysł. Gra statyczna, charakteryzuje się tym, że wiele jako trenerzy jesteśmy w stanie przewidzieć, a mało czynników może nas zaskoczyć. Jesteśmy nawet w stanie narzucić przeciwnikowi jego ustawienie czy kolejne ruchy (czynności), a wszystko dzięki dobrze przygotowanej strategii podczas STAŁYCH FRAGMENTÓW GRY.


Na zakończenie zapraszam do obejrzenia poniższego filmu. Jest on potwierdzeniem moich słów, że podczas autów ogranicza nas tylko  i wyłącznie kreatywność... z przymrużeniem oka :) 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz