31 października 2017

Szkolenie w klubie MŠK Žilina
          W ostatnim czasie, dzięki członkostwu w Comt Coaching Club, miałem okazję odbyć staż trenerski, którego głównym celem była akademia Dinama Zagrzeb. Jednak w drodze do Chorwacji, na dwa dni zatrzymaliśmy się na Słowacji, gdzie mieliśmy okazję poznać system szkolenia, strukturę akademii oraz filozofię klubu MŠK Žilina. To co tam mogłem zaobserwować, co opowiedzieli trenerzy czy też sam dyrektor sportowy klubu, było naprawdę zaskakujące, ale tylko i wyłącznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu.


Miasto Žilina zamieszkuje ok. 80 tysięcy ludzi, więc nie jest to bardzo duży ośrodek. Mniejszy niż większość miast (klubów) grających aktualnie na poziomie ekstraklasy w Polsce. MŠK jest aktualnym mistrzem Słowacji, mistrzostwa kraju zdobywali w latach 2002, 2003, 2004, 2007, 2010, 2012, 2017. W sezonie 2010/2011 awansowali do Ligi Mistrzów. Klub bardzo mocno skupia się na szkoleniu młodych piłkarzy, którzy poprzez akademie mają docelowo trafiać do pierwszego zespołu. Budżet klubu jest na poziomie 4 milionów Euro, z czego 700 tysięcy przeznaczone jest na funkcjonowanie akademii. Wśród najbardziej znanych wychowanków klubu trzeba wymienić: Milan Škriniar (obecnie Inter Mediolan), László Bénes (Borussia Mönchengladbach), Tomáš Hubočan (Olympique Marsylia) czy też legenda klubu, nie grający już Marek MintálW całej Akademii aktualnie trenuje ok. 250 zawodników, w młodszych kategoriach są to zawodnicy przede wszystkim miejscowi ze Žiliny i okolic. Scouting w klubie zaczyna się już dla zawodników od czternastego roku życia i obejmuje teren całej Słowacji. Jeśli chodzi o liczbę jednostek treningowych w poszczególnych kategoriach to wygląda to następująco:

- w kategoriach U7 - U13 - 3 jednostki treningowe piłkarskie (popołudniami) oraz 2 jednostki w szkole (inne dyscypliny sportu np. pływanie, judo)

- w kategoriach U14 - U15 - 4 jednostki piłkarskie + 2 jednostki (inne dyscypliny)
- w kategoriach U16 - U19 - 6 jednostek piłkarskich + 2 jednostki (inne dyscypliny)

Dobór obciążeń podczas dodatkowych treningów w szkole zawsze jest nadzorowany przez trenera zespołu, który zajęć bezpośrednio nie prowadzi, ale w razie potrzeby dzieli zawodników na grupy, dopasowując im pracę indywidualną np. pływanie jako formę regeneracji dla zawodników po meczu.

        Jeśli chodzi o infrastrukturę, klub nie posiada jednego ośrodka, gdzie trenuje cała Akademia. Zajęcia treningowe odbywają się w 4 różnych mniejszych ośrodkach - trzy na terenie Žiliny (w tym stadion główny) oraz jeden pod miastem, natomiast jak się okazuje nie jest to problemem dla funkcjonowania klubu. Konkretne drużyny są przypisane do określonych obiektów. Ciekawostką jest fakt, że stadion główny klubu MŠK Žilina posiada płytę ze sztuczną trawą. To co wydawało się trochę dziwne na pierwszy rzut oka, okazało się całkiem ciekawym rozwiązaniem i daje wiele możliwości. Dzięki temu drużyny młodzieżowe od U16 do U19 również mogą grać swoje mecze ligowe na stadionie głównym i nie ma problemu, aby spotkania odbywały się jedno po drugim! Trzeba przyznać, że jest to świetne rozwiązanie, młodzi chłopcy są oswojeni ze stadionem, późniejsze przejście do pierwszej drużyny, nie powinno być aż tak deprymujące.


 


         Szkolenie w całej Akademii, odbywa się pod kontem gry w ustawieniu 1-4-3-3, w młodszych grupach, stosuje się ustawienia alternatywne dostosowane do ilości zawodników np. 1-2-3-2. Klub nie stosuje bardzo ściśle określonego programu szkolenia, owszem są ogólne założenia, ale trenerzy mają też sporo swobody, zwłaszcza w doborze środków treningowych. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że w Akademii pracują trenerzy wyselekcjonowani z terenu całej Słowacji, najlepsi specjaliści od szkolenia młodych piłkarzy. A że tak jest, niech potwierdzi to fakt, że aktualnie w Akademii pracuje aż 8 trenerów z licencją UEFA PRO (!), plus 2 kolejnych w trakcie kursu. Wg mnie jest to ewenement, zwłaszcza w tej części Europy. Dodatkowo jest 7 trenerów z licencją UEFA A, 3 trenerów przygotowania motorycznego, 4 trenerów bramkarzy oraz 2 trenerów od techniki indywidualnej. 

W chwili obecnej w kadrach młodzieżowych Słowacji od U15 do U19 występuje  25 zawodników, na co dzień trenujących w Akademii klubu MŠK Žilina. Natomiast w pierwszym zespole, liczba wychowanków klubu sięga ok. 50% całej kadry. Myślę, że jest to najlepsza wizytówka klubu, a przede wszystkim Akademii, czyli pracy z młodzieżą.Dwa dni w tak dobrze zorganizowanym klubie to zdecydowanie za mało, żeby zaspokoić swoją ciekawość i znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, dlatego mam nadzieję, że w przyszłości będzie okazja do obserwacji pracy w klubie MŠK Žilina przez dłuższy czas. Oglądając dwa mecze drużyn Akademii (U17 oraz U16), widać wysoki poziom wyszkolenia zawodników oraz samej organizacji gry drużyn. W najbliższej przyszłości postaram się podzielić rozgrzewką przedmeczową jednej z tych drużyn. Też będzie można tam zauważyć kilka różnic, w stosunku do tradycyjnych rozgrzewek przedmeczowych, które stosuje zapewne wielu z nas.        W kolejnej odsłonie podzielę się wrażeniami z tygodniowego pobytu w Akademii GNK Dinamo Zagrzeb. Słynna "fabryka" młodych talentów również zaskoczyła mnie w wielu aspektach, ale o tym w następnym wpisie. A z tego miejsca jeszcze raz dziękuję Comt Coaching Club za włączenie mnie do tak fantastycznej grupy ludzi oraz za możliwość uczestnictwa w powyższym wyjeździe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz