28 listopada 2017

Atak szybki po odbiorze piłki w strefie średniej z wykorzystaniem bocznych sektorów boiska w ustawieniu 1-4-2-3-1
        Dzisiejsza propozycja, to mały ukłon w Waszą stronę. A mianowicie, bardzo często dostaję zapytanie na temat gotowych konspektów treningowych, bądź przykładowych jednostek, które sam stosuję. W związku z tym postanowiłem, że od czasu do czasu podzielę się z Wami taką sesją treningową, gdzie będą wszystkie środki treningowe, krótki opis do ćwiczeń czy gier oraz najważniejsze punkty na które warto zwrócić uwagę, żeby "wycisnąć" z treningu maksymalnie tyle ile się tylko da. Moja pierwsza propozycja, to trening który prowadziłem w ostatnim czasie w ramach kursu UEFA AAtak szybki po odbiorze piłki w strefie średniej z wykorzystaniem bocznych sektorów boiska w ustawieniu 1-4-2-3-1.


Jednostka zbudowana w oparciu o schemat GRA - ANALIZA - GRA. Po części wstępnej, zastosowałem dwie małe gry (fragmenty), które mocno akcentowały temat jednostki (czyli pierwsza część - GRA). Następne ćwiczenie to już ANALIZA, czyli po symulacji gry obronnej, zawodnicy przechodzili do ataku. Tutaj na bieżąco korygujemy wszystkie błędy, tłumaczymy zadania na konkretnych pozycjach. Następnie już w formie GRY doskonalimy to, co udało się zaakcentować w części poprzedniej.


Część wstępna


Wprowadzenie do zajęć.

Krótkie omówienie treningu, wprowadzenie do tematu zajęć, zaakcentowanie najważniejszych elementów, nad którymi będzie pracował zespół w trakcie jednostki.

Czas: 2.00min.


Technika podań w parach

W formie krótkiego wprowadzenia (czucie piłki) zawodnicy w parach wymieniają podania w różnych formach, mniejsze (5m) oraz większe (15m) odległości, zagrania na jeden kontakt, po przyjęciu itd.

Czas: 3.00min.


Technika podań w dwóch grupach + ćwiczenia ogólnorozwojowe


Zawodnicy podzieleni na dwie grupy. Schemat podań wg rysunku. Zawodnicy w środku (najlepiej dwóch środkowych pomocników) bez zmian. Pozostali po zagraniu zmiana miejsca (przejście na drugą stronę.  Po ostatnim podaniu (zagranie nr 6) zawodnicy wykonują ćwiczenia ogólnorozwojowe (wymachy, krążenia itp.). Schemat powtarzamy dwa razy - zmiana stron dla grup oraz wymiana zawodników grających w środku. Między seriami elementy stretchingu dynamicznego.
Główny akcent w ćwiczeniu, oprócz wprowadzenia, podanie przed zawodnika (zwłaszcza zagranie nr 3) oraz odpowiedni timing zawodników podczas wyjścia do podania. Jest to bardzo ważny element podczas ataku szybkiego - czyli zagranie piłki przed zawodnika, aby nie spowalniać akcji.

Czas: 2 x 2.30min.


Gra pomocnicza 6v6 +2N z akcentem na przejście O-A


Pole gry (40x30m) podzielone na dwie równe części. Każdy z zespołów w swojej strefie ma po dwóch zawodników ustawionych na liniach końcowych. Dodatkowo na linii środkowej ustawionych jest dwóch zawodników neutralnych, którzy grają z zespołem przy piłce. Pozostali zawodnicy (4v4) grają na utrzymanie piłki w jednym z sektorów, w zależności od tego który zespół posiada piłkę. Głównym celem gry, jest odbiór piłki w strefie przeciwnika i przeniesienie jej do swojego sektora za pomocą podania do jednego z partnerów ustawionych na linii końcowej. Tutaj można zastosować ograniczenie do jednego kontaktu (dla zawodnika ustawionego na skraju pola) - zmusi to pozostałych zawodników do szybszego transferu.
Jest to gra pomocnicza, głównym celem jest akcentowanie zadania po odbiorze piłki, czas reakcji podczas faz przejściowych. Między kolejnymi grami elementy stretchingu dynamicznego.

Czas: 4 x 1.00min.


Część główna

Mała gra 3v3 z przejściem do 5v3 na dwie bramki


Organizacja gry jak na rysunku. Zespół biały rozpoczyna atak przeciwko czerwonym (gra 3v3). W momencie odbioru piłki przez czerwonych, do gry włączają się boczni pomocnicy, ustawieni w skrajnych sektorach. Następuje atak szybki w przewadze 5v3 w wykonaniu czerwonych. Warto wprowadzić ograniczenia czasowe, zarówno podczas budowania ataku przez białych (np. 10-15 sekund na akcję), jak również limit czasowy dla czerwonych po odbiorze piłki (max. 8-10 sekund) na zakończenie akcji. Główny akcent w grze to reakcja po odbiorze piłki, utrzymanie jej w posiadaniu oraz szukanie pierwszego podania do przodu (boczne sektory).
Modyfikacje: w przypadku problemów z odbiorem piłki podczas gry 3v3, można dołożyć jednego zawodnika więcej do czerwonych oraz ograniczyć przestrzeń dla pierwszej części gry np. 30x30m.

Czas: 10min.


Mała gra 3v3 z przejściem do 6v4 na dwie bramki


Jest to kontynuacja poprzedniej gry. Wszystkie zasady gry oraz zadania  dla zawodników analogiczne. Jedyną modyfikacją jest wprowadzenie napastnika oraz obrońcy, ustawionych powyżej linii piłki (strefy potencjalnego odbioru). Zespół czerwony ma dodatkową możliwość w ataku szybkim po odbiorze piłki tzn. można w pierwszej kolejności zagrać na ścianę, a następnie szukać bocznych sektorów boiska, czyli najprościej mówiąc dać czas bocznym pomocnikom.
Modyfikacje: w przypadku problemów z odbiorem piłki podczas gry 3v3, można dołożyć jednego zawodnika więcej do czerwonych oraz ewentualnie zredukować przestrzeń podczas pierwszej fazy gry.

Czas: 10min.


Symulacja gry obronnej w przejściem do ataku szybkiego


Zespół biały (obrońcy + defensywny pomocnik) rozgrywa piłkę po całej szerokości boiska. Zespół czerwony (ofensywne formacje 2-3-1), zachowując odległości między w formacjach i między formacjami, przesuwa się względem piłki. Warto tutaj na początku wprowadzić obowiązkowe dwa kontakty z piłką dla obrońców. Po kilku podaniach i symulacji gry w obronie, trener wprowadza piłkę podaniem do czerwonych. Jest to równoznaczne z odbiorem piłki przez ten zespół. Czerwoni natychmiast przechodzą do ataku szybkiego. Tutaj warto stopniować poziom trudności:
- atak bez aktywnych obrońców
- aktywnie bronią tylko środkowi obrońcy
- wszyscy obrońcy aktywnie bronią po stracie piłki

To ćwiczenie służy korygowaniu wszystkich błędów. Zawodnicy powinni zająć jak najszybciej wszystkie trzy sektory boiska. 
Akcentem podczas jednostki jest atak szybki z wykorzystaniem bocznych sektorów i docelowo tam powinni zawodnicy szukać pierwszych rozwiązań po odbiorze piłki.
Czas: 15min.


Gra 6v6 z akcentem na przejście O-A


W wyznaczonym polu gry (30x25m) w strefie średniej zespoły rywalizują 6v6. Grę zawsze rozpoczynają biali (4-2), których zadaniem jest utrzymanie się przy piłce. Po wymianie określonej liczby podań np. 10 mogą wykonać atak szybki na bramkę. Głównym celem gry jest jednak odbiór piłki przez czerwonych (2-3-1) i natychmiastowe przejście do ataku szybkiego z finalizacją. Tutaj warto wprowadzić ograniczenie czasowe na zakończenie akcji np. 6-8 sekund.
Modyfikacje: Jeśli występuje problem z płynnością gry, warto manipulować polem gry (zmniejszyć, jeśli jest problem z odbiorem przez czerwonych) oraz liczbą zawodników (np. biali w niedowadze lub po odbiorze piłki nie wszyscy biali bronią aktywnie). Tutaj trener musi reagować, tak aby cel treningu był spełniony jak najczęściej.

Czas: 15min.

Część końcowa


Rozbieganie

Bieg z niską intensywnością. Uspokojenie organizmu

Czas: 5.00min.


Stretching statyczny

Ćwiczenia bądź elementy stretchingu statycznego.

Czas: 3.00min.

Feedback

Rozmowa z zawodnikami. Podsumowanie treningu, omówienie realizacji założeń podczas jednostki.

Czas: 2.00min.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz