13 listopada 2017

Sesja treningowa Dinamo Zagrzeb U-12
            W ostatnim wpisie dość obszernie opisywałem swój pobyt w Zagrzebiu, gdzie miałem przyjemność odbyć staż w akademii GNK Dinamo. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Tak jak tam wspominałem, jednym bardzo z ciekawych doświadczeń, które miałem okazję tam zdobyć, było poprowadzenie treningu wspólnie z trenerami Dinama, m.in. z trenerem Dino Julardziją, który równocześnie pełni funkcję trenera kadry Chorwacji U-15. Dzięki temu, że uczestniczyłem w tym treningu aktywnie, miałem okazję przysłuchać się uwagom trenera w trakcie treningu, zobaczyć na co zwracał uwagę, na jakie szczegóły kładł nacisk. A to wszystko na podstawie kilku prostych środków treningowych, które prezentuję poniżej.

Sesja treningowa Dinamo Zagrzeb U-12

Część wstępna

Trening rozpoczął się od krótkiej rozmowy trenera z zawodnikami, podczas której szkoleniowiec wytłumaczył wszystkim nad czym dzisiaj będą pracować, jakie elementy doskonalić, co jest najważniejsze podczas całego treningu.

Rozgrzewka ogólnorozwojowa z elementami koordynacjiRozgrzewka z dużym akcentem koordynacyjnym, trenażery ustawione w kształcie krzyża. Zawodnicy podzieleni na cztery grupy, wykonywali kolejno  jedno ćwiczenie koordynacyjne (drabinki, płotki, obręcze), a następnie wykonując ćwiczenie ogólnorozwojowe, przechodzili o jedno miejsce. Duży nacisk na dynamikę podczas wykonywania ćwiczeń koordynacyjnych.

Czas ćwiczenia: 15min.

Gra uproszczona 5v2


Gra uproszczona czyli nasz popularny "dziadek". Pole gry ok. 10x10m. Trener kilka razy podkreślał, że jest to ćwiczenie "dla zawodników", którzy mają się cieszyć piłką. Również podkreślał, że nie można tego nazwać possession game, czyli grą na utrzymanie piłki. To raczej forma zabawy z piłką.

Czas ćwiczenia: 10min.


Część główna

Technika podań + czas reakcjiZawodnicy ustawieni w dwóch rzędach po 4 zawodników na przeciwko siebie. W parach zawodnicy wymieniają podania na jeden kontakt. Piłka po zagraniu musiała się zmieścić w wyznaczonych "bramkach", co akcentowało już celność tych podań. Zawodnicy ustawieni na jedną z bramek (np. za niebieską) po 2-3 podaniach natychmiast wybierali kierunek biegu (jeden z pachołków ustawionych po dwóch stronach). Zadaniem zawodnika ustawionego na przeciwko była szybka reakcja, na ruch kolegi, i bieg do pachołka ustawionego po tej samej stronie (reakcja "lustro"). Główny akcent tego ćwiczenia to czas reakcji na ruch zawodnika ustawionego na przeciwko.
Modyfikacja: Ćwiczenie to zostało w drugiej części zostało zmodyfikowane, zawodnik mógł wybrać dowolny pachołek (jeden z czterech), a kolega musiał szybko zareagować i biec w stronę pachołka ustawionego po przekątnej.

Czas ćwiczenia: 2 x 5min.

Technika podań w kwadracie


W każdym treningu, w każdej kategorii wiekowej technika podań jest obecna podczas jednostki. Również w tym treningu obecny był schemat podań, ustawiony w kwadracie. Akcent podczas podań to zagranie do partnera na wolną przestrzeń (do boku) oraz przyjęcie dalszą nogą od przeciwnika. Zwłaszcza tego przyjęcia trener Julardzija pilnował bardzo skrupulatnie. Ćwiczenie wykonywane raz w jedną, raz w drugą stronę.
Modyfikacja: Schemat był dwukrotnie modyfikowany, poziom trudności zwiększał się z każdą zmianą.


Modyfikacja - schemat nr 2

Modyfikacja - schemat nr 3

Czas ćwiczenia: 6 x 1.30min.

Gra 5v5v5 w trzech strefach


Rywalizacja trzech zespołów. W skrajnych strefach drużyny grają na utrzymanie, trzeci zespół gra w obronie (3 zawodników aktywnie broni w strefie z piłką oraz dwóch w sektorze środkowym). Główny akcent podczas tej gry to czas reakcji podczas faz (momentów) przejściowych, a przede wszystkim szybka reakcja zespołu, który stracił piłkę. Zawodnicy mieli natychmiast reagować, szybko doskoczyć do przeciwnika, w pierwszej kolejności nie pozwolić na przegranie piłki przez obrońców, a następnie jeśli się to nie udało, szybko zmienić sektor gry i aktywnie przejść do gry obronnej.

Czas ćwiczenia: 6 x 1min.


Gra 7v7 na skróconym i zawężonym polu gryGra dowolna na połowie boiska, dodatkowo pole gry zawężone do szerokości pola karnego. Przed grą trener zapytał się zawodników nad czym w trakcie treningu pracowali, jakie elementy doskonalili, po czym zalecił korzystanie z tych umiejętności już w grze. Akcenty podczas treningu to przyjęcie dalszą nogą od przeciwnika (techniczny) oraz reakcja (czas reakcji!) podczas momentów przejściowych (taktyczny), zwłaszcza po stracie piłki.

Czas ćwiczenia: 2 x 7min.


Część końcowa


Stretching statyczny

Zawodnicy ustawieni w kole środkowym, wykonywali kolejno ćwiczenia stretchingu statycznego, które pokazywał drugi trener. Stretching trwał około 5 minut, po czym zawodnicy zebrali sprzęt treningowy i udali się do szatni.

Czas ćwiczenia: 5min.Poniżej załączam zdjęcie oryginalnego konspektu treningowego z tej sesji treningowej. Można zobaczyć jak wygląda taki konspekt, jak prezentują się grafiki do ćwiczeń oraz jakie informację zawiera. Co ciekawe nie jest to ujednolicone w całej akademii, trenerzy mogą używać różnych programów do rysowania ćwiczeń. Obowiązuje natomiast wzór (szablon) konspektu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz