19 grudnia 2017

TRENUJĄC INACZEJ #1

        Przygotowanie motoryczne - wyzwanie czy zadanie?       Od kilku dobrych lat w Polsce zaczęliśmy przejmować wzorce szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży z zachodu, zachwycając się jako trenerzy metodami pracy, doborem form czy nawet nazewnictwa. Sam po powrocie z Niemiec, gdzie zdobywałem pierwsze trenerskie szlify i wymarzoną licencję UEFA B, byłem pod ogromnym wrażeniem podejścia i sposobu pracy z młodymi adeptami futbolowej sztuki. Byłem wówczas studentem krakowskiego AWF i to, co w tamtym czasie zaczęło mnie wciągać w temat, którym obecnie się zajmuję to fenomen ludzkiego ciała, ruchu i możliwości, w jakie wyposażyła nas matka natura. Jak to mawia klasyk: „im dalej w las tym drzewa wyższe”, chęć zagłębienia się w szukanie drogi do odpowiedniego wykorzystania fizycznego ekwipunku, pchała mnie w temat związany z przygotowaniem motorycznym oraz fizycznym. Czy w całym nawale materiału związanym z kształceniem sportowym w piłce nożnej, znajdujemy małą szczelinę, która pozwoli nam spojrzeć, z jakim materiałem ruchowym pracujemy?Stworzeni dla ruchu

To, co obserwuje teraz w pracy w „profesjonalnej” piłce na poziomie, jak to określił jeden z moich zawodników „Drugiej Ligi Państwowej”, oraz wspominając moją wcześniejszą pracę z dziećmi i młodzieżą, to ogromne zaniedbania są właśnie w temacie ogólnej sprawności. Nie chcę być osądem dla kogokolwiek, ale czasem mam wrażenie, że kształcenie techniczne oraz, niestety widoczna w funkcjonowaniu wielu akademii i szkół sportowych, gra na wynik, nie pozwala popatrzeć na pracę u podstaw i to, co w tych fundamentach kuleje. Każdy z nas wie, że budowy domu nie zaczynamy od dachu. Nie zaczynamy go nawet od wylania fundamentów. Robotę zaczynamy, szukając odpowiednich gruntów. Problemem naszego sportu (choć mamy teraz okazję do zachwytów nad sporadycznymi sukcesami polskich sportowców na arenie międzynarodowej) jest słaby grunt w postaci dysfunkcji ruchu, otyłości i coraz liczniejszych udogodnień życiowych, które skutecznie walczą z ruchem. Popatrzmy drodzy trenerzy na nas samych 10 może 15 lat wstecz. Wiecie jak wyglądało nasze przygotowanie motoryczne? Moje to poza trzema godzinami WF-u, było nieustannym wspinaniem się po drzewach, skakaniem po rowach bawiąc się w Indian lub wojny i oczywiście sport w każdą możliwą okazję. Od maja do listopada to okres na grę w piłkę, zima to oczywiście hokej na zamarzniętym kawałku małego jeziorka, a jak tylko stopniały pierwsze śniegi, każdy wyciągał kawałek kija, piłeczkę do tenisa i zasuwał grać w palanta (taka odmiana baseballu). Nasz czas na sport był zawsze, a nie 3 razy w tygodniu.


Zakochani w ogółach

My trenerzy, zamiast zastanowić się jak umocnić grunty, na których chcemy budować futbolową potęgę, od razu zaczynamy stawiać dom w tempie podobnym do tego, jaki znamy z amerykańskiego reality show. Nie chcę tu winić za taki stan rzeczy trenerów. Często nie robimy czegoś nie dlatego, że nie chcemy, a dlatego, że się tego boimy. Boimy się natomiast tego, czego nie znamy. Skoro poznaliśmy technikę, to lepiej zajmijmy się techniką. Wiem, że temat przygotowania motorycznego jest nowinką na polskim rynku, ale naszym obowiązkiem, jako młodych, zdolnych i ambitnych trenerów jest zainteresowanie się tym tematem. Nie musimy być w tym ekspertem. Ważne jest to, żeby na szkolenie dzieci i młodzieży popatrzeć szerzej niż tylko na technikę i nie zakochiwać się w ogółach.Wyzwanie czy zadanie

Więc jak to jest z tym przygotowaniem motorycznym w naszej, trenerskiej pracy? Czy temat ten będzie dla nas wyzwaniem, z którym się zmierzymy czy zadaniem nieosiągalnym? Sami zachęcamy naszych podopiecznych do działania, do pracy, do angażowania się w to, co robią na boisku. Czy podobny wpływ potrafimy mieć na siebie? Nie będę ukrywał, że temat treningu motorycznego to bułka z masłem i każdy to ogarnie. Każdy nie, ale Ci, co chcą, to mają moją gwarancję, że dadzą sobie doskonale radę. Podstawą jest ruszyć głową i zacząć. Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie pierwszego kroku w stronę kogoś, kto nam w tym pomoże i wskaże drogę do pracy nad motoryką naszych podopiecznych. Na rynku jest coraz więcej szkoleń i kursów, coraz liczniejsza grupa trenerów, która o przygotowaniu motorycznym pisze i robi to solidnie. Sam w tym roku miałem przyjemność spotkać się na moich szkoleniach z ponad 500 trenerami i porozmawiać o fundamentach naszego działania. Wielu z nich, co jakiś czas pisze mi o tym, jak proste rzeczy, o których im mówiłem, działają. Na pewno nie jest to zadanie łatwe, a ogrom wiedzy w temacie może przerażać. Jednak pierwszym krokiem, żeby coś zrobić, jest… zrobienie tego. Chyba jest to naszym obowiązkiem względem setek Lewandowskich, Krychowiaków, Milików i Błaszczykowskich, którzy w nas - swoich trenerach, widzą szansę na własne nazwisko na białej koszulce z orzełkiem na piersi.
cdn...

Ze sportowym pozdrowieniem trener Waldemar Warchoł


O autorze:

Waldemar Warchoł 

Trener przygotowania motorycznego, trener piłki nożnej oraz założyciel i pomysłodawca Train With Brain Perform Center. Absolwent AWF w Krakowie na kierunku Wychowanie Fizyczne oraz studiów podyplomowych z Przygotowania Motorycznego w Grach Zespołowych na AWF w Katowicach. Wykładowca i prelegent na kursach i szkoleniach dla trenerów personalnych, trenerów przygotowania motorycznego oraz trenerów piłki nożnej.  Jako trener współpracował z Juventus Soccer Schools Polska, Akademią Sportu PROGRES w Krakowie oraz klubami piłkarskimi MKS Sokół Nisko i KS Podgórze Kraków. Od sezonu 2017/2018 pracuje w roli trenera przygotowania fizycznego oraz koordynatora przygotowania motorycznego w P.S.A. STAL Stalowa Wola (2 liga). Uczestnik kursu UEFA B organizowanego przez PZPN oraz DFB w Barsinghausen (Niemcy) w ramach programu "wyższe kwalifikacje". 


O Train With Brain:

Projekt TRAIN WITH BRAIN powstał w 2014 roku i działa w obszarach treningu motorycznego oraz przygotowania fizycznego, dietetyki klinicznej i sportowej, rehabilitacji i fizjoterapii, a także prowadzenia szkoleń z zakresu treningu, przygotowania motorycznego, fizjoterapii, dietetyki, psychologii sportu i treningu mentalnego.

Jednym z głównych obszarów działania TWB jest edukacja kadr sportowych z zakresu kształcenia i treningu motorycznego. W 2017 roku w naszych szkoleniach udział wzięło ponad 300 trenerów, nauczycieli wychowania fizycznego oraz instruktorów sportu. 

Naszą misją jest kształcenie najlepszych kadr sportowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz