7 lutego 2018

Sesja treningowa Dinamo Zagrzeb U-19 #1
Jakiś czas temu na Pozytywnym Coachingu pojawiła się cała sesja treningowa zespołu U-12. Była to jednostka, w której osobiście miałem okazję uczestniczyć. Dzisiaj chciałbym się podzielić przykładową jednostką najstarszego zespołu, trenującego w akademii Dinama, który regularnie gra w rozgrywkach UEFA Youth League, czyli tzw. młodzieżowej lidze UEFA. Poniższa sesja treningowa to druga jednostka w mikrocyklu, który był realizowany podczas mojego stażu trenerskiego w dniach 23-28 października ubiegłego roku. Staż był organizowany przez Comt Coaching Club, którego jestem czynnym członkiem.


Drużyna: Dinamo Zagrzeb U19

Data: 24.10.2017r.

Czas: 90min.

Liczba zawodników: 20 + 3 bramkarzy

Cel: Doskonalenie ataku pozycyjnego

Head coach: Tomislav Rukavina (UEFA Pro)


Jednostka treningowa

Część wstępna


Zespół podzielony na dwie grupy, które znajdowały się w dwóch strefach 15x25m. Pomiędzy sektorami (odległość ok. 10m), ustawione kilka trenażerów do koordynacji m.in. drabinki, obręcze itd. Zawodnicy wewnątrz swoich sektorów wykonywali określone zadania techniczne np. odgrywali piłkę zawodnikom obwodowym wewnętrzną częścią stopy po przyjęciu klatką/udem. Co ok. 45 sekund, na sygnał trenera, zawodnicy zamieniali się sektorami wykonując podczas przejścia ćwiczenia koordynacyjne. Po zmianie stref, zawodnicy również zamieniali się rolami, obwodowi ćwiczyli wewnątrz.

Czas trwania: 12min.Formą, która często się pojawia w treningu drużyn akademii Dinama, jest rondo. I to rondo w różnych wersjach. Tutaj klasyczne 5v2, w którym najpierw zawodnicy grali "2 na 1" czyli po dwóch kontaktach, partner musiał zagrywać z pierwszej piłki, a następnie przeszli już do gry z limitem jednego kontaktu.

Czas trwania: 10min. (2x4min.)


Część główna


Schematy podań są obowiązkowym punktem w każdej sesji treningowej. W różnych wersjach, najczęściej w formie ścisłej bez możliwości podejmowania decyzji. Powyższy schemat akcentował grę kombinacją podań "krótkie-długie". Podczas tego ćwiczenia można było zaobserwować bardzo wysoki poziom wyszkolenia technicznego piłkarzy, podania były bardzo dokładne, zagrane z odpowiednio dużą siła, przez co dynamika ćwiczenia była bardzo wysoka.

Czas trwania: 15min. (2x6min.)Podczas doskonalenia umiejętności techniczno-taktycznych zawodnicy byli podzieleni na formacje i wykonywali zadania adekwatne do pozycji boiskowych.

FORMACJA OBRONY: dwa bloki 4-osobowe doskonaliły tempo przegrania piłki z jednej strony na drugą. Podstawową zasadą było przegranie piłki przez każdego zawodnika w formacji oraz obowiązkowe min. 2 kontakty (przyjęcie kierunkowe, zagranie). Poziom trudności był stopniowany, najpierw doskonalenie w czwórkach, następnie w formie rywalizacji, która czwórka szybciej przegra piłkę tam i z powrotem, a na koniec ustawiono dwie bramki za formacjami i który zespół przegrał szybciej piłkę, atakował na bramkę rywala. Atak polegał na szybkim dośrodkowaniu pod bramkę rywali. 

FORMACJE POMOCY I ATAKU: również dwie grupy, tym razem 6-osobowe, doskonaliły schematy rozegrania w ataku pozycyjnym. Najpierw w formie ścisłej 2-3 warianty, a następnie już zawodnicy podejmowali decyzję o sposobie przeprowadzenia ataku. Mimo braku aktywnych obrońców, dynamika przeprowadzenia każdego ataku była bardzo wysoka. Duży nacisk trenerzy kładli również na finalizację (szybkość wykończenia, skuteczność)

Czas trwania: 20min.W tej grze, przede wszystkim zawodnicy ofensywni, próbowali szukać rozwiązań z poprzedniego ćwiczenia. Gra 6v4 w ataku pozycyjnym, każda akcja rozpoczynała się od ataku grupy ofensywnej. Tutaj już liczyła się szybka gra, zgubienie obrońców i finalizacja. Co ciekawe obrońcy w tej grze nie mieli żadnych zadań po odbiorze piłki, po prostu gra była zatrzymana, a zespół ofensywny ustawiał od początku kolejny atak.

Czas trwania: 25min. (2x12min.)


Część końcowa


Co ciekawe, praktycznie każdy trening zespołu kończył się dużą grą 11v11. Pole gry oraz zadania zawsze był dopasowane do tematu zajęć. Również ta jednostka zakończona była grą na całym boisku. Główny akcent, to gra w ataku pozycyjnym, czyli wszystkie te elementy które pojawiły się podczas sesji treningowej.

Czas trwania: 8min. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz