8 stycznia 2019

Sesja treningowa SL Benfica U-23

W połowie grudnia miałem okazję uczestniczyć w stażu trenerskim w jednej z najlepszych akademii na świecie – SL Benfica.  Pobyt bardzo owocny, ponieważ mogliśmy posłuchać specjalistów pracujących w akademii m.in. od skautingu, szkolenia, odżywania itd. Oprócz licznych wykładów, mogliśmy obserwować mecze wielu zespołów, z pierwszą drużyną grającą w Lidze Mistrzów włącznie. Jednak to co zawsze najbardziej interesuje podczas takich wyjazdów to obserwacja jednostek treningowych. A takich udało się obejrzeć naprawdę sporo. Poniżej przykład jednej z nich. Jest to sesja treningowa zespołu U-23. Był to pierwszy trening w mikrocyklu (poniedziałek). Ważną informacją jest fakt, że zespół ten nie grał meczu ligowego w trakcie poprzedniego weekendu, a spora część zawodników tego dnia była przesunięta do zespołu U-19.

Drużyna: SL Benfica U-23

Data: 10.12.2018r.

Czas: 120min.

Liczba zawodników: 12 + 2 bramkarzy (ewentualnie jeden z trenerów asystentów)

Jednostka treningowa

Część wstępna

Stabilizacja ogólna

Ćwiczenia stabilizacji ogólnej, z oporem własnego ciężaru ciała. Różnego rodzaju podpory na rękach, przedramionach, w różnych pozycjach (przodem , bokiem, tyłem). Trzy serie tego samego zestawu ćwiczeń, każdy zestaw to ok. 10 ćwiczeń trwających ok. 5 minut.

Czas trwania: 15min.

Zawodnicy w polu gry ok. 8x8m grali w popularne rondo 4v2. Po około 6 minutach gry na dwa kontakty, zawodnicy  robili dynamiczny stretching (ok. 4 minuty), po czym wracali do ronda, ale gra odbywała się z ograniczeniem do jednego kontaktu. Po 6 minutach gry ponownie wykonywali ćwiczenia stretchingu dynamicznego.

Czas trwania: 20min.

Kontynuacja wcześniejszego ronda z jedną modyfikacją. Zawodnicy byli dobrani w pary, ustawieni na przeciwległych bokach pola gry. Zmiany w środku odbywały się parami, jeśli zawodnik stracił piłkę, jego partner razem z nim musiał wejść do środka i pracować nad odbiorem piłki.

Czas trwania: 5min.

Część główna

Pole gry ok. 40x25m. Wewnątrz centralnie wyznaczono wąską „bezpieczną” strefę ok.3m dzielącą całe pole gry na dwie równe strefy. Gra rozpoczyna się w jednej ze skrajnych stref w układzie 4v4. Zadaniem zespołu w ataku jest przeprowadzenie piłki przez linię końcową i zatrzymanie jej tuż za nią. Obrońcy starają się odebrać piłkę, a po odbiorze muszą ją zagrać do „grającego” trenera w strefie środkowej. Następnie przechodzą do ataku w drugiej skrajnej strefie. Jeśli zespół w ataku zdobędzie punkt, automatycznie dalej atakuje, tylko że w drugiej strefie. W trakcie gry obowiązuje zasada spalonego.

Czas trwania: 25min.

Modyfikacja poprzedniej gry. Wszystkie zasady bez zmian, natomiast celem zespołu w ataku, nie jest już ustawienie piłki tuż za linią, a zdobycie bramki.

Czas trwania: 20min.

Pole gry 40x25m. z wyznaczoną linią środkową boiska. Zespół czerwony gra w przewadze 6v5, dodatkowo oba zespoły w momencie posiadania piłki mogą grać z zawodnikiem neutralnym. Gra dowolna, z tym że zespół może zdobyć bramkę, tylko w momencie kiedy wszyscy zawodnicy są na połowie przeciwnika. Czerwoni akcent na atak pozycyjny w grze w przewadze 7v5, niebiescy po odbiorze atak szybki z akcentem na natychmiastowe skrócenie pola gry przez wszystkich zawodników.

Część końcowa

Zawodnicy ustawieni na połowie boiska wg pozycji. Rozgrywali schematy w ataku pozycyjnym. Głównym akcentem była współpraca środkowych pomocników 8 oraz 10 z napastnikiem. Trenerzy zwracali uwagę na odpowiedni ruch (miejsce, timing) oraz jakość podań (kierunek, siła). Po rozegraniu schematu trener wprowadzał drugą piłkę, którą jeden ze stoperów zagrywał diagonalnie do skrzydłowego – finalizacja po dośrodkowaniu. Po tych dwóch akcjach, jeden z asystentów trenera ustawiony za bramką, dogrywał jeszcze dwie piłki na strzał z okolicy 16m dla zawodników ofensywnych.

Powyższą jednostkę treningową można również otrzymać w formacie PDF. Należy odwiedzić stronę na Facebooku gdzie będzie powyższy konspekt dostępny do pobrania. Osoby, które nie mają dostępu do Facebooka i nie śledzą strony na Fanpage, proszone są w komentarzu poniżej zostawić adres mailowy.