Pozytywny Coaching

Kategorie
Książki

Mecz wygrywa się w szatni. Fantastyczna lektura dla każdego trenera

Dlaczego warto przeczytać książkę “Mecz wygrywa się w szatni”? Jakie 7 Przykazań Lidera proponują autorzy? Zapraszam do krótkiej recenzji

Mecz wygrywa się w szatni. Fantastyczna lektura dla każdego trenera

Kolejną książką, po którą sięgnąłem w tym roku była lektura Mecz wygrywa się w szatni. Nie ukrywam, że przyciągnął moją uwagę tytuł, dlatego nie sprawdzając tak do końca szczegółów (można było po tytule się tylko domyślić), zacząłem ją chłonąć. Chłonąć, bo raczej nie zdarza mi się brać książki i następnie od niej praktycznie się  nie odrywać. Niby tematyka popularna, o liderowaniu i postawach z tym związanych. Jednak ma w sobie ta książka coś, co bardzo przypadło mi do gustu. Autorzy Jon GordonMike Smith dzielą się swoimi wieloletnimi doświadczeniami pracy na poziomie profesjonalnej ligi futbolu amerykańskiego. Na podstawie sukcesów, ale i porażek w swojej pracy, ukazują swój punkt widzenia na temat budowania drużyny, jej dobrego funkcjonowania. Oczywiście liczne przykłady proponowanych rozwiązań śmiało można zastosować również w biznesie czy innych organizacjach. Jednak mi się bardzo podobały ciągłe odniesienia do sportu i doświadczeń obu trenerów. Proponują oni 7 Przykazań Lidera, które dosyć szczegółowo opisują z konkretnymi przykładami, nie tylko na podstawie własnej pracy. To co najbardziej mnie urzekło, to mnóstwo tzw. “złotych myśli”, zdań które warto zapisać i do nich wracać.

Wspomniane 7 Przykazań Lidera, czyli obszary na które autorzy zwracają szczególną uwagę to: kultura, dobra energia, konsekwencja, komunikacja, bliskość, poświęcenie oraz troska.

Poprzez kulturę autorzy rozumieją dobre relacje oraz szacunek na każdym szczeblu organizacji czy zespołu. Tak samo w biurze jak i szatni. Podstawą kultury w każdej organizacji są ludzie i trzeba o tym zawsze pamiętać. Warto w związku z tym wszystkich angażować i zachęcać do działania, bo klub (organizacja) to dobro ich wszystkich.

Za bardzo ważny aspekt autorzy uznają zarażenie dobrą energią i pozytywnym nastawieniem. Bycie liderem polega na zarażaniu innych optymizmem oraz na zaszczepianiu w ludziach konkretnych przekonań. Nie da się zbudować drużyny, jeśli regularnie pojawia się narzekanie w zespole. Osoby, które prezentują taką postawę (wampiry energetyczne), powinny być usunięte z zespołu, jeśli nie chcą sami zmienić swojej postawy. Poza tym dobra energia, uśmiech często wiąże się bezpośrednio z pasją trenera.

Lider musi również wykazywać się nieprzeciętną konsekwencją. Bez względu na to czy zespół wygrywa czy jest w dołu, dobry lider musi się trzymać swojej filozofii i zasad, nawet w obliczu przeciwności losu. Równocześnie dobry lider konsekwentnie powinien dążyć do swojego rozwoju. Pokora i ambicja ponad wszystko.

Komunikacja jako fundament budowania relacji w zespole. Trzeba słuchać, zadawać pytania, pozwolić wyrazić opinię i z każdą się szczerze liczyć. Warto pamiętać, że brak komunikacji może zostać wypełniony przez negatywność. Tutaj pozwolę sobie przytoczyć jeden cytat, fragment książki, który ukazuje wagę komunikacji.

Trzeba zadbać o bliskość, czyli inaczej mówiąc zbudować zażyłość w zespole. Podstawą sukcesu każdej drużyny jest zbudowanie zgranej grupy, w której istnieje przekonanie o zespołowości. Podejście zespołowe zawsze wygra z talentem, jeśli za talentem nie będzie stał zespół. Kolejna ze złotych myśli, zaczerpnięta z książki.

Bycie wybitnym liderem (trenerem) wymaga czegoś więcej niż tylko zaangażowania. Konieczne jest poświęcenie się bez reszty swojej pracy. Zespół musi widzieć, że trener jest w stanie całkowicie oddać się jego sprawom, zanim sam będzie d tego skłonny. Trzeba pamiętać, że przykład zawsze idzie z góry,  bycie liderem to również bycie wzorem do naśladowania w wielu kwestiach.

Ostatnim przykazaniem jest troska. Trener musi dbać o każdego członka zespołu, nie może traktować go jako numer na boisku, tylko przede wszystkim jak człowieka, drugą osobę, z którą ciągle buduje osobisty kontakt. Lider musi ciągle okazywać zainteresowanie oraz wspierać kiedy to tylko potrzebne.

 

Oprócz 7 Przykazań Lidera, autorzy wspominają jeszcze o dwóch tzw. Złotych Zasadach. Pierwsza z nich to coaching (zapewne pozytywny), a druga to charakter. Ale po szczegóły odsyłam już do książki, bo naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę. Dawno nie czytałem tak dobrej książki, która nie skupia się tylko na powielaniu znanych ogólnie treści, ale faktycznie przedstawia konkretne sytuacje i doświadczenia z pracy trenerskiej.

Generalnie można podsumować, że książka Mecz wygrywa się w szatni,  pokazuje jak ważny wpływ na końcowy efekt, na osiąganie sukcesów ma praca jeszcze przed meczem czy treningiem w tytułowej szatni. Budowanie relacji, funkcjonowanie grupy wg określonych zasad jest bardzo ważne i mocno przybliża zespół do zwycięstwa. Oczywiście w żadnym stopniu go nie gwarantuje, bo równie waży jest trening i rozwój umiejętności czysto sportowych, ale zdecydowanie przybliża.