Pozytywny Coaching

Kategorie
Książki

Skazany na biurko – recenzja książki

O czym jest książka “Skazany na biurko”? Co ciekawego można się z niej dowiedzieć oraz wykorzystać w pracy trenera? Zapraszam do krótkiej recenzji

Skazany na biurko – recenzja książki

Pierwszą książką, po którą sięgnąłem w 2021 roku była pozycja “Skazany na biurko“. Kelly Starrett, autor takich pozycji jak “Bądź sprawny jak lampart” czy “Gotowy do biegu“, to amerykański fizjoterapeuta oraz trener CrossFit, który również swoją wiedzą dzieli się pisząc książki. Jak się bardzo łatwo domyślić, książka to porusza problem siedzącego trybu życia. Problem bo w związku z nim, społeczeństwo ma coraz więcej różnego rodzaju dolegliwości. Autor nawet dosadnie przedstawia tezę, że siedzenie jest dużo większym zagrożeniem dla ludzi niż np. papierosy. Przed sięgnięciem po tę pozycję, zdawałem sobie sprawę, że sporo czasu w ciągu dnia spędzam w pozycji siedzącej, ale po przeczytaniu zauważyłem jak wiele tego czasu w ciągu każdego dnia występuje. Praca przy komputerze, jazda autem, czekanie w kolejkach u lekarza, wizyta u fryzjera, czy chociażby codzienne przesiadywanie przed telewizorem. Przecież jedząc też najczęściej przyjmujemy pozycję siedzącą. Jak widać, okazuje się że w wielu przypadkach ludzie w ciągu dnia więcej czasu spędzając siedząc niż robiąc cokolwiek innego. A w związku z tym pojawiają się problemy, które są niczym innym jak konsekwencją złej postawy oraz małej aktywności fizycznej. Do najczęstszych autor zalicza zaokrąglony kręgosłup, nadmierna lordoza odcinka lędźwiowego (zbyt mocno wyprostowane plecy) oraz skrzywienie boczne.

Autor oczywiście podaje wiele wskazówek jak sobie radzić z tyloma godzinami spędzonymi przy biurku. Jednak największym problemem może być na początku powrót do naturalnej pozycji. Po wielu godzinach spędzonych w pozycji mało komfortowej dla kręgosłupa, przyzwyczaił on się do nie co innej pozycji i pierwszym krokiem, który należy wykonać, to “przypomnieć mu” jak wygląda jest naturalna pozycja. Spora część książki porusza właśnie to zagadnienie, jak poprawnie ustawiać się w trakcie chodu, czy siedzenia. Jak stabilizować cały kręgosłup, jaki wpływ na to ma ustawienie stóp czy barków. Nie tylko proste plecy…

Autor ma obsesje na punkcie wzorców ruchowych. W książce zawarte są szczegółowe opisy kilku podstawowych wzorców ruchowych, które człowiek wykorzystuje bezwiednie cały czas. Najpopularniejszymi są oczywiście przysiad oraz martwy ciąg. Wiele osób kojarzy te czynności wyłącznie z wizytą na siłowni, a korzystamy z nich np. podnosząc jakieś rzeczy z podłogi czy wiążąc buty. Zresztą zanim autor zwraca uwagę na to, jak poprawnie usiąść czy wstać z krzesła, to pokazuje, że bardzo często ludzie niepoprawnie wykonują takie podstawowe czynności jak oddychanie, chodzenie czy nawet picie wody. Co można zrobić tam źle? Po szczegóły odsyłam do książki.

Z trybem siedzącym związane są przede wszystkim problemy, choroby które dotyczą bezpośrednio kręgosłupa. Jedną z najpopularniejszych dolegliwości jest ból pleców w dolnym odcinku lędźwiowym. Sam wiem coś o tym, dlatego też sięgnąłem po tą książkę i faktycznie był to bardzo dobry wybór. Wiele wskazówek, detali, które podsuwa autor, bardzo pomaga i wykonanie kilku zaleceń oraz zastosowanie podstawowych ćwiczeń bardzo pomaga w rozwiązaniu tego problemu. Te podstawowe ćwiczenia to bardzo ważna i obszerna część tej książki, którą również można z powodzeniem wykorzystać na lekcjach w-f czy podczas treningów.

Otóż w ostatnim rozdziale tej książki mamy zaprezentowane gotowe programy mobilizacyjne. Jest ich dokładnie 14 i każdy z nich dotyczy innych partii ciała. Znajdziemy tam gotowe programy np. na górną część pleców,  klatkę piersiową z przednią częścią barków, biodra czy nawet szyję i szczękę. A każdy program zawiera po kilka czy kilkanaście bardzo szczegółowo opisanych ćwiczeń, do których załączone są grafiki. Bardzo dużo wiedzy, którą od razu można samemu wykorzystać na własny użytek bądź zastosować jej elementy w treningu swoich podopiecznych. Elementy mobilizacyjne powinny pojawiać się podczas każdej rozgrzewki, więc jak czasami już brakuje pomysłu na kolejne ćwiczenia, to ta książka przyjdzie Ci z pomocą.